SIKÇA SORULAN SORULAR
info
KKTC Sağlık Bakanlığı'nın ülkeye girişlerde uygulanacak kurallara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
info
Bu kurallar 18 Haziran 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe giren kurallardır. Güvende Kal uygulaması ile ilgili karantina kuralları, Bakanlar Kurulu kararlarına göre değişebilir. Güncelliği takip etmek kişinin kendi sorumluluğundadır.

1. Elektronik bileklik kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

  • Bilekliğin günlük yaşamsal (banyo, bulaşık, el yıkama gibi) aktivitelerde kullanımında sorun olmamakla birlikte aşırı su ile temas ettirilmemesi sağlıklı kullanım açısından önemlidir.
  • Bileklik kordonunun esnetme amaçlı olarak çekilmemesi gerekmektedir.
  • Bilekliğin darbe alabileceği fiziksel aktivitelerin tamamından uzak durulması veya dikkatli şekilde bu aktivitelerin yapılması gerekmektedir.
  • Bileklik üzerindeki butona gerekmedikçe basılmamalı, ilgili buton teknik ekipler tarafından kontrol amaçlı kullanılmaktadır.
  • Kordonun kopması, esnemesi durumunda herhangi bir yapıştırıcı madde kullanılmaması ve Karantina Takip Çağrı Merkezine (0533 878 10 24) bilgi verilmesi gerekmektedir.

2. Hangi durumlarda servis ücreti alınmaktadır?

  • Telefonunuzun internet, bluetooth özelliği ve Güvende Kal uygulaması her zaman aktif olmalıdır. Bu kurallara uyulmaması durumunda, ilgili ekipler tarafından her seferinde eve yapılacak ziyaretler durumunda 100 TL depozito ücretinizden, servis bedeli olarak kesilecektir.
  • Bileklik bandının deforme olması, koparılması, kesilmesi v.b gibi bileklik bandına zarar verecek her türlü işlemden kaynaklı bant değişimi gereken durumlarda kontrol için eve sağlanan hizmet kapsamında alınan 100 TL ye ek 58 TL (50TL + %16 KDV) bileklik kordonu için ücret alınacaktır.

3. Ev karantinasında kaldığım süre boyunca telefonumda internet bağlantısı olması şart mı?

İnternet bağlantısı Güvende Kal uygulaması ve takip merkezi arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu yüzden karantinada kaldığınız süre içerisinde telefonunuzun internet bağlantısının kesilmemesi ve uygulamanın konumunun her zaman olarak seçilmesi gerekmektedir.

4. Karantina süreci boyunca telefonumun Bluetooth özelliği neden açık kalmalı?

Elektronik bileklik aktif edildiği andan itibaren Güvende Kal uygulamasıyla eşleştirilmekte ve bluetooth teknolojisi ile sürekli olarak telefonunuz ile haberleşmektedir. Karantina süreciniz boyunca konumunuzu takip edebilmemiz için telefonunuzun bluetooth özelliğinin sürekli açık kalması gerekmektedir.

5. Cep telefonu şarjımın bitmesi durumunda ihlal durumuna düşer miyim?

Cep telefonunuzun sürekli açık ve internete bağlı olması gerekir. Uygulamanın sağlıklı çalışması için telefonunuzun şarjı düşük pil modunda olmamalı, dolu olmalıdır. Cep telefonu şarjınızın azalması durumunda ihlal durumuna düşersiniz.

6. Elektronik bilekliğime sıvı teması olması durumunda herhangi bir problem olur mu?

Elektronik bileklikler sıvı ile temasa dayanıklı olup, sıvı ile teması olması durumunda sorun yaşanma- maktadır.

7. Elektronik bilekliği istediğim zaman çıkarıp tekrar takabilir miyim?

Elektronik bilekliğe kesinlikle yetkili kişiler dışında kimsenin müdahale etmemesi gerekir. Müdahale etmeniz veya çıkarmaya çalışmanız durumunda ihlal durumuna düşersiniz.

8. Uygulamayı ben indiremedim, ailemden veya tanıdıklarımdan biri indirse olur mu?

Uygulamayı hangi telefona indirip bilekliğiniz ile eşleştirirseniz, karantinada kalacağınız süre boyunca, uygulamayı indirdiğiniz telefonun yanınızda olması gerekmektedir.

9. Karantina sürem dolduktan sonra ne yapmam gerekir?

Karantina süreniz dolduktan sonra, vermiş olduğunuz iletişim numaranıza kısa mesaj olarak, belirtilen gün ve izin verilen süre içerisinde PCR testinizi yaptırıp herhangi bir yere uğramadan ev karantinası süresi boyunca kaldığınız konuma acilen geri dönüp test sonucunuzun çıkmasını beklemeniz gerekmektedir.

10. PCR testimi yaptıktan sonra bilekliği nasıl çıkartabilirim? Kendim çıkartırsam sorun olur mu?

PCR Test sonucunuz çıktıktan sonra , Guvende Kal uygulamasında yer alan "PCR Sonucu Gönder" alanına sonucunuzu yükleyerek , elektronik bilekliği çıkartmadan iade noktalarımıza giderek yetkili kişiler tarafından bilekliğinizin çıkartılması sağlanacaktır.

11. Karantina sürem bittikten sonra, yaptıracağım PCR testi ücretli mi?

Özel sağlık kuruluşlarında yapmayı tercih etmeniz durumunda, test ücretini kendinizin karşılaması gerekmektedir.

12. Karantinamın son gününde verilen süre içerisinde dönmezsem ne olur?

Size belirtilen sürede, ev karantinası süresi boyunca kaldığınız konuma geç gelmeniz durumunda, bilgileriniz Emniyet Güçleri ile paylaşılacak ve hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır.

13. Bileklik iade noktaları her ilçede var mı?

Evet, her ilçede iade noktaları bulunmakladır. Size en yakın iade noktası bilgilerine ulaşmak için hemen tıkla https://kktckarantina.com/iade-noktalari

14. Elektronik bilekliği daha sonraki karantina süreçlerinde kullanabilir miyim?

Bileklikler karantina süresi sonrasında iade edilmelidir.

15. Karantina sürecim bittikten sonra ödemiş olduğum depozitoyu nasıl iade alacağım?

Karantina sürecinizin sonlanmasıyla birlikte Karantina Takip Merkezinden size gelecek bilgilendirmenin ardından en yakın bileklik iade noktasına gitmeniz gerekmektedir. Bilekliğinizin çıkartılması için gerekli kontroller yapıldıktan sonra (bilekliğin hasarsız ve sağlam olması şartı ile) ödemeyi yaptığınız debit kart veya kredi kartınıza ödediğiniz depozito ücreti iade edilecektir. İade süresi bankanızın iade prosedürü- ne göre değişkenlik gösterebilir.

16. Karantina konumundan ayrılarak ihlal durumuna düşmem halinde nasıl bir süreç izlenir?

Karantina konumunuzu ihlal etmeniz durumunda, Karantina Takip Merkezi tarafından aranacaksınız. Size ulaşılamaması durumunda veya belirlediğiniz konumda olduğunuzu ispatlayamadığınız durumda, ihlal durumunuz polise bildirilecektir.

17. Elektronik bilekliğin takıldığı yerden ayrıldığım andan itibaren karantina adresine ulaşmak için sürem ne kadardır?

Elektronik bilekliğin takıldığı yerden ayrıldığınız andan itibaren karantina adresinize ulaşmak için size gideceğiniz yerin uzaklığına göre bir süre verilmektedir. Verilen süre içerisinde hiçbir duraksama yapmadan karantina adresinize ulaşmanız gerekmektedir.

18. Karantina adresinden ayrılmam durumunda uygulama üzerinden herhangi bir bildirim alacak mıyım?

Güvende Kal uygulaması üzerinden bildirim gelecek ve anonslarla uyarılacaksınız.

19. Elektronik bilekliğin kordonunun zarar görmesi veya elektronik bilekliğin kırılması durumunda yeni bileklik ile değişim yapılabilir mi? Arıza veya değişim ücretini nasıl ödeyebilirim?

Elektronik bilekliğiniz ile ilgili durumu Karantina Takip Merkezine bildirdikten sonra yetkili kişi tarafından telefonunuza uygulama üzerinden arıza veya değişim işlemi için mesaj gönderilir. Size iletilen mesajdaki linki açarak banka kartı (debit kart) veya kredi kartı bilgilerinizi girip ödemeyi yapabilirsiniz. Ödeme işlemi sisteme yansıdıktan sonra yetkili kişi ödeme yapıldığını görür ve bileklik kordonu ve/veya bileklik değişimi yapılır.

20. Elektronik bilekliği çocuklarıma takmalı mıyım?

12 yaş ve altı çocuklara elektronik bileklik takılmamaktadır. Fakat karantinada kaldığınız süre boyunca çocuklarınızın da karantina konumunuzdan ayrılmaması gerekmektedir.

21. Elektronik bileklik veya Güvende Kal uygulamasıyla ilgili sorun yaşamam duru- munda nereye ulaşabilirim?

Elektronik bileklik ve Güvende Kal uygulamasıyla ilgili sorun yaşamanız durumunda 0533 878 10 24 Karantina Takip Merkezine 7/24 ulaşabilir, ayrıca BiP uygulaması içerisinde yer alan Güvende Kal kanalından da canlı destek alabilirsiniz.

22. Acil durumlarda sokağa çıkabilmek için kimi arayabilirim?

İlgili bölge Polis Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

23. Güvende Kal uygulaması hangi telefonlarda kullanılabilir?

Android 5 ve üzeri, IOS 9 ve üstü işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilir. Huawei marka cihazlarda App Galeri desteklenmemektedir.